Zdravíme všechny Štoláky z krásné Francie!
Od našeho příjezdu do Parentis en Born a Biscarrosse uběhly již skoro dva týdny, ale i za tuto poměrně krátkou dobu jsme stačily poznat nádhery francouzského jazyka, kultury i místního života. Hned po příjezdu nás příjemně překvapilo vřelé přivítání rodin na letišti, od kterých jsme dostaly havajské věnce. Ovšem vzápětí nám bylo oznámeno, že naše kufry s námi nedorazily a budeme si na ně muset počkat do druhého dne. Po vyřízení všech náležitostí a pořízení prvních fotek ve Francii (u vinice na letišti), jsme se rozjeli se svými rodinami do nových domovů.
Nadcházející dva volné dny před nástupem do školy jsme strávily zabydlováním se a poznáváním okolí, které je opravdu velmi pestré. Můžeme se jít projít do borových lesů, na známou 60 metrů vysokou písečnou dunu a nebo rovnou sednout na autobus a jet k asi 10 km vzdálenému Atlantskému oceánu.
První školní den jsme byly opravdu vyděšené a jak se zdálo, tak oni po zjištění, že jim rozumíme, také. Nikdo totiž nebyl připraven na to, že přijedou Češi, kteří se snaží mluvit francouzsky, doposud byli v domnění, že komunikativní jazyk je angličtina. Po rozřazení a vytvoření nových tříd jsme strávily prozatím jeden den vyučování s našimi korespondanty, abychom zjistily systém označování tříd a další dny se neztratily. To se nám ovšem ale ani doteď nepodařilo, protože se zdá, že v tom ani žádný systém nemají. Obecně lze tedy říci, že francouzská škola i školství jsou zcela odlišné od toho, na co jsme zvyklí my v Čechách. Škola je rozdělena do několika nízkých budov, které jsou vzájemně propojeny. Celý objekt má několik částí - Collége, Lyceé, Lyceé Profesionel a kvůli tomu je také rozdělena i kantýna, kde je i samostatná místnost pro učitele. Použité nádobí si po obědě každý po sobě musí uklidit – roztřídit veškeré nádobí i nedojedené zbytky. Přísně na to kuchařky dohlížejí!
Odlišností ve francouzském školství je mnoho, uvádíme jen některé, které by vás mohly zajímat:
- - v budovách je zakázáno pít a jíst
- - je zde přísný zákaz používání mobilních telefonů a výmluva prostého se podívání na čas tu neexistuje!
- - vyučovací hodina trvá minimálně 60, ale i 90 nebo až 120 minut bez přestávky (na toaletu si dojít nelze)
- - studenti tu nemají kmenovou třídu
- - stěny jsou oživeny pouze dřevěnými trámy, nástěnky ani žádnou jinou výzdobu zde nemají
- - studenty sváží do školy i ze školy školní autobus (jede pouze 1x tam a 1x zpět).
Toť vše z našich prvních poznatků, jakožto francouzských studentek.
Kateřina Brožová a Marie Brtnová, Parentis en Born, 13. září 2012