Výlet do Berlína (2024)

Ve dnech 12. až 14. června 2024 jsme měli možnost zúčastnit se výletu do Berlína a Postupimi. Společně s námi jely paní učitelky Beroušková, Stavělová a Vodičková.

První den jsme se všichni sešli v 5:45 před budovou našeho gymnázia a nastoupili do autobusu, ve kterém nás přivítal RNDr. Jaroslav Hofmann z cestovní kanceláře Toulky Evropou. V 11:00 jsme již stáli v blízkosti světoznámé Braniborské brány v Berlíně, pod kterou jsme, kvůli blížícímu se EURO 2024 a zábranám, nemohli projít. Poté jsme se šli podívat na pomník obětem holocaustu a na Potsdamer Platz, kde jsme se procházeli mezi výškovými budovami. Po obědě v Berlin Mallu jsme se vydali procházkou kolem filharmonie k autobusu a svezli se k Checkpointu Charlie, jedné z kontrolních bran mezi bývalým Východním a Západním Berlínem. U Checkpointu Charlie jsme navštívili dvě muzea, konkrétně Panorama Mauer a Museum Haus am Checkpoint Charlie. Po prohlídce obou muzeí jsme se dopravili autobusem kolem berlínského letiště Tempelhof do hotelu, kde jsme se uložili ke spánku.

Druhý den jsme začali snídaní v hotelu a následoval přesun k vlakové stanici Zoologischer Garten, kde se odehrával příběh známé knihy „My děti ze stanice ZOO“ od autorky Christiane F. Od stanice jsme pomalým krokem došli ke kostelu císaře Viléma. Odtamtud jsme autobusem popojeli na Museumsinsel (Muzejní ostrov) a nasedli na vyhlídkovou loď, na kterou se všichni těšili. Po plavbě následoval rozchod na oběd a pak procházka k berlínské „perličce“, a to k Fernsehturm. Z Fernsehturm jsme měli impozantní rozhled na celý Berlín a dohlednost více než 50 km! Po svezení výtahem zpět na zem jsme dostali více než dvouhodinový rozchod na Alexander Platz. Rozchodem jsme ukončili svůj druhý den v Berlíně.

Poslední den začal opět snídaní, sbalením kufrů a přesunem k East Side Gallery, nejdelší dochované části Berlínské zdi, na které je namalováno mnoho obrazů. Po zhlédnutí části zdi jsme jeli do Spandau, části Berlína, a někteří z nás mohli vidět soutok berlínských řek Havel a Spree. Po rozloučení s Berlínem jsme se vydali do Postupimi k zámkům Sanssouci a Cecilienhof, kde jsme absolvovali i prohlídku interiérů. To byly poslední budovy, které jsme kromě benzínky v Německu navštívili.

Zájezd jsme si moc užili, děkujeme za skvělou organizaci a doufáme, že budeme mít možnost poznat ještě další evropská města!

Matyáš Račák, K5A