Biologický kurz Doupovské hory 2024

V termínu od 2. do 6. 9. se konal tradiční biologický kurz. Naším letošním cílem bylo úpatí Doupovských hor, konkrétně obec nedaleko Ohře – Zásada u Kadaně. Po náročné cestě autobusem se studenti ubytovali a hned se pustili do programů.

Za pomoci vyučujících a externistů probíhal sběr vodních bezobratlých, výzkum půdních organismů, poznávání jedlých rostlin a odchyt ptáků, včetně jejich kroužkování. Do kurzu se s velkým úspěchem zapojili také bývalí studenti – Káťa Dunovská, která studenty seznámila s velmi užitečnou aplikací na tvorbu map (GIS), Martina Seidlová a Mája Kučerová, které provedly anatomickou pitvu vepřových orgánů s vysvětlením jejich fyziologie, Martina také vedla besedu o studiu adiktologie. Ema Konečná a David Ayeni asistovali při srovnávacích pitvách obratlovců a vedli terénní vycházky po okolí.

V rámci kurzu také proběhl celodenní výlet na vrch Úhošť, což je stolová hora tvořená lávovými vyvřelinami. Cestou bylo možné vidět zajímavá stepní společenstva plná vzácných druhů hmyzu, takže entomolog Tomáš Jor měl stále co ukazovat a vysvětlovat. Velkým lákadlem pak byl výjezd na světově proslulou lokalitu Valeč, kde se nachází bohaté naleziště vzhledově velmi atraktivního minerálu hyalitu. Každý účastník výjezdu si přišel na své a nasbíral krásné exempláře.

Zajímavá byla také srovnávací pitva obratlovců, kde měli studenti možnost seznámit se s anatomií všech hlavních skupin obratlovců včetně kruhoústých či žraloků. Programy byly pestré, týkaly se i anatomie a morfologie rostlin, genetiky (genetický drift hrou či tiché mutace), pod vedením paní profesorky Kálalové se na kojenci studenti mohli seznámit se základními reflexy, vše ještě doplnila Mája vysvětlením časné embryogeneze.

Studenty oceněný nácvik první pomoci proběhl pod taktovkou paní profesorky Janečkové. Nácvik byl završen i simulací, se kterou pomohli nejstarší účastníci kurzu a ve které si mohli všichni ověřit svoji akceschopnost a dozvědět se, co příště udělat lépe.

Doplňkem byly i hry typu bioaktivity a badatelské úlohy či samostatné pracovní listy. Netradičním doplňkem byla i exkurze na malou vodní elektrárnu Želina. Při nočním svícení jsme pak byli překvapeni řadou zajímavých nočních motýlů a jiných druhů hmyzu.

Tradičním zlatým hřebem kurzu pak byla divadelní vystoupení, ve kterých studenti kreativně znázornili složité biologické procesy. Závěrem lze říci, že se biologický kurz 2024 vydařil, a to i díky skvělému počasí a hlavně díky šikovným a nadšeným studentům.