Fyzika je přírodní věda, která zkoumá fundamentální zákony, kterými se řídí svět kolem nás. Při jejím studiu na gymnáziu se žáci učí aplikovat ty základní přírodní zákonitosti a vysvětlit celou řadu jevů spadajících do různých odvětví fyziky, od mechaniky přes elektřinu až po jadernou fyziku. Jsou také vedeni k vyvozování závěrů z experimentů, formulování hypotéz a jejich ověřování. Ve fyzice se rovněž žáci učí uplatňovat matematický aparát v praxi, což je vyžadováno při studiu celé škály jiných věd.
Předmět fyzika je vyučován na nižším gymnáziu od sekundy po kvartu (případně v prvním a druhém ročníku šestiletého studia), v primě je zařazen předmět Úvod do fyziky a chemie. Na nižším gymnáziu jsou v některých ročnících rovněž zařazeny v rozvrhu dělené hodiny umožňující výuku pomocí praktických činností.
Na vyšším gymnáziu se fyzika vyučuje 2 hodiny týdně v prvním až třetím ročníku (a odpovídajících ročnících víceletého studia). Od třetího ročníku mají žáci možnost zvolit si dvouletý Fyzikální seminář, ve kterém si prohlubují své znalosti fyziky získané v hodinách. V maturitním ročníku se poté vypisuje jednoletý seminář Fyzika v kostce, který shrnuje poznatky fyziky a slouží k přípravě na maturitu a přijímací zkoušky na vysoké školy.
Převážná část hodin fyziky je vyučována v jedné ze dvou odborných učeben, které jsou vybaveny dataprojektorem a vizualizérem. Zázemí odborných učeben umožňuje při výuce využívat mimo jiné počítačové modely a simulace, názorné pomůcky a experimentální sady z fyzikálních sbírek a elektronická čidla pro fyzikální měření Vernier. Elektrické rozvody zabudované v učebnách do jednotlivých stolků slouží na nižším gymnáziu k laboratorním cvičením z elektřiny.
Na nižším gymnáziu využíváme sadu učebnic Fyzika pro 6. až 9. ročník základní školy od R. Kolářové a J. Bohuňka z nakladatelství Prometheus. Na vyšším gymnáziu jsou poté předepsány učebnice Fyzika pro střední školy I a II od O. Lepila a kolektivu z nakladatelství Prometheus.
Dle zájmu se žáci zúčastňují předmětových soutěží, jako je Fyzikální olympiáda, Astronomická olympiáda a Energetická olympiáda. Někteří také měří své síly s týmy z celé republiky a i cizích zemí ve Fyziklání. Ti největší nadšenci rozšiřují své fyzikální znalosti díky korespondenčním seminářům Fykos a Výfuk.
Mgr. Tomáš Vlasák, Ph.D.