Jako každý rok se i letos na naší škole konala soutěž Pražský glóbus (alespoň tedy její školní kolo) a já jsem byl pověřen tím, abych o ní něco málo napsal, což pravděpodobně nebyl dobrý nápad, ale asi bych se měl vrátit k tématu.
Z účasti naší třídy se dají vyvodit dva závěry, a to buď že máme ohromný zájem o zeměpis, anebo že se rádi uléváme z hodin (která by to asi mohla být?😊).
Sešli jsme se 22. října 2024 před druhou hodinou, pochopitelně v aule, která se rychle zaplnila. Vzhledem k tomu, že spolu psaly tři věkové kategorie, budu dál psát hlavně o kategorii B neboli kategorii tercie, kvarty a 1S.
Soutěž se, jako každý rok, skládala ze dvou částí, a to z praktické a teoretické, které se do „lidštiny“ dají přeložit jako „nemožné bez atlasu“ (praktická) a „prý možné bez atlasu“ (teoretická). Ačkoliv jsme si všichni měli přinést vlastní atlasy, tak zatímco celá mladší skupina A to přesně tak udělala, tak k překvapení asi tak nikoho – většina skupiny B je neměla. Naštěstí se nakonec podařilo tento problém vyřešit, a tak jsme mohli začít.
Téma letošního Glóbu bylo „sousedé“, do čehož patřilo vše od sousedních států až po podmořská pohoří. Tedy rozsah byl značný. Já osobně jsem ale obě dvě části dokončil dříve, než jsem musel, i když to pravděpodobně bylo tím, že jsem určitou část z otázek nevěděl.
A i když jsem si v tomto textu dělal z této soutěže legraci, tak si myslím, že jde o zajímavý způsob, jak přemýšlet o tématech, ke kterým se v každodenní výuce nedostaneme.
Tak to by ode mě asi mohlo být všechno a nezbývá mi než se s vámi rozloučit.
Na shledanou příští rok V. Vlček