Když nám paní profesorka na němčinu na konci minulého školního roku oznámila, že je možnost zúčastnit se výměnného pobytu Praha–Hamburk, neváhaly jsme. A to i přesto, že součástí bylo poslat článek o sobě a také esej na téma "Čí je to město?" (Wem gehört die Stadt?) a účast na pohovoru na ministerstvu, kde se všichni uchazeči o pouhých 10 míst na projektu německy představovali a různými způsoby znázorňovali místa Prahy.
Uprostřed letních prázdnin bylo deset účastníků vybráno. V září jsme strávili 5 dnů v Hamburku u našich hostitelů, v říjnu oni strávili pět dní u nás v Praze.
Nikdo nelitoval a pro všechny to byla velká zkušenost. Celá nově vzniklá česko německá skupina byla moc milá, a přestože jsme při několika příležitostech viděli rozdíl mezi našimi národnostmi, skvěle jsme si sedli. V obou městech jsme věnovali nějaký čas poznávání města a běžného života, většinu času jsme se však zabývali otázkou "Čí je to město?". V rámci možností jsme se pokoušeli zkoumat veřejný prostor, debatovali o problematikách našich měst – podobných a rozdílných. V Praze i v Hamburku jsme prožili spolu se svými hostiteli jeden den ve škole. To bylo opravdu zajímavé, protože oba systémy vzdělávání jsou naprosto odlišné. Němci u nás oceňovali především technické vybavení tříd, my Češi jsme byli doslova okouzleni jejich výukou, protože větší podíl na jejich známce má mluvený projev a testy jsou méně časté a méně důležité. Všichni jsou v hodinách aktivní, nebojí se vyjádřit svůj názor a vedou rozsáhlé diskuze s učiteli a ti je vedou s nimi. Zabývali jsme se také streetartovým uměním, kdy všichni velmi ocenili strávení několika odpolední v pražské MeetFactory.
A co nám to přineslo? Zlepšení v jazyce, nové kamarády, poznání nového města, jiné školy, nový pohled na naše město a mnoho dalšího. Kdybyste se někdy příště dozvěděli o podobné příležitosti, neváhejte. Rozhodně doporučujeme.
L. Mášová, K. Rybínová 5S