V pátek 24. května se kvinty vydaly do Amerického centra na Malé Straně, spadajícího pod Velvyslanectví Spojených států amerických. Program, na který jsme šli, se jmenoval A Republic, If You Can Keep It.
Program začal skvěle ztvárněnou projekcí v zatemněné místnosti vyzdobené americkou a českou vlajkou, kartonovými kulisami pražských památek a dobovým československým tiskem. Projekce ukazovala rozhovory Tomáše Garrigue Masaryka, amerického prezidenta Woodrowa Wilsona a rakousko-uherského císaře Karla I. Dozvěděli jsme se, jak důležitou roli sehrály při vzniku Československa Spojené státy, kde T. G. Masaryk našel útočiště, a jejich tehdejší prezident Wilson. Na toho z jedné strany naléhal T. G. Masaryk a ze strany druhé Karel I. Jak jistě víte, nakonec se Wilson rozhodl vyjít vstříc T. G. Masarykovi.
S koncem projekce se dostavil americký velvyslanec a podnikatel Stephen B. King s doprovodem. Přesunuli jsme se do vedlejší přednáškové místnosti. Předstoupil před nás pan velvyslanec King a představil se. Poté pronesl silnou a zajímavou řeč, při které nezapomněl zmínit velikost a bohatství své země.
Další bod programu byla nesmírně zajímavá přednáška pana plk. gšt. PhDr. Eduarda Stehlíka, PhD., MBA. Nejprve nám vyprávěl o politickém vyjednávání T. G. Masaryka, o jeho cestách a taky o tom, že byl vlastně samozvaným reprezentantem neexistujícího státu. Následovně vyprávěl o tom, jak velké riziko bylo pro Čechy a Slováky vstoupit do legií bojujících na straně Dohody, o jejich zdarech a nezdarech, o jejich cestě domů a o tom, jak legionáři dva roky ovládali Transsibiřskou magistrálu. Po přednášce obsáhle odpovídal na posluchačstvem položené dotazy.
Na závěr nám energický mluvčí Amerického centra poděkoval za účast, pozval na další akce pořádané touto institucí a upozornil na to, jaké jsme měli štěstí, že tam s naší skupinou byli i dva výše zmínění vzácní hosté.
Jiří Pleskot, K5B